Proudly created with webwavecms.com
Copyright © Pod TatrzaĆskim Niebem 2021. All rights reserved. Wykonanie: BookingSystems
Niesamowite emocje, przepiÄkne konie, gĂłrale i gĂłralki - wszystko to moĆŒecie oglÄ daÄ podczas kumoterskiej parady. To moĆŒliwe do zobaczenia tylko tu, na Podhalu.
Parady Gazdowskie
Co roku w okresie od stycznia do marca na terenie Podhala organizowane sÄ widowiskowe i pasjonujÄ ce WyĆcigi Kumoterek, czyli zawody w skiringu i ski-skiringu.
Parada Gazdowska to nic innego jak cykl imprez paradnie przystrojonych zaprzÄgĂłw konnych, ocenianych przez wybrane jury, podczas emocjonujÄ cych przejazdĂłw na czas. Podczas tych przejazdĂłw oceniane sÄ m.in. konie, ich kondycja, uĆoĆŒenie, rasa, uprzÄ ĆŒ a takĆŒe same kumoterki. Tylko co to takiego?
Kumoterki
SĆawne kumoterki to maĆe, pieczoĆowicie rzeĆșbione sanie dla dwĂłch osĂłb. Ich nazwa pochodzi od kumotra i kumoski, czyli ojca chrzestnego i matki chrzestnej. W tradycji gĂłralskiej wĆaĆnie takimi saniami wieĆșli oni dziecko do chrztu. Z biegiem czasu zwyczaj ten przestaĆ byÄ praktykowany i dziĆ jest synonimem widowiskowego wyĆcigu zarĂłwno piÄknie przyozdobionych koni i saĆ, jak i mÄĆŒczyzny, ktĂłry powozi oraz kobiety, ktĂłra balansuje podczas jazdy, aby nie wypaĆÄ z powozu. Najbardziej popisowe numery to wĆaĆnie wywrotki. Wysoce efektowne, wykonywane przy szybkiej prÄdkoĆci, powodujÄ wzrost ciĆnienia i okrzyki publicznoĆci.
Te emocjonujÄ ce zabawy stajÄ siÄ jeszcze bardziej ekstremalne w dwĂłch kolejnych wyĆcigach, gdzie sanki zostajÄ zastÄ pione przez gĂłralskiego narciarza. W skiringu jeĆșdziec sunie na nartach za koniem, a w ski-skiringu dodatkowo na koniu znajduje siÄ druga osoba, a zatem szalona zabawa okazuje siÄ juĆŒ nie taka prosta.
Niematerialne kulturowe dziedzictwo
NaleĆŒy dodaÄ, ĆŒe Zawody Kumoterek znajdujÄ siÄ na liĆcie niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. MajÄ ĆciĆle podhalaĆski rodowĂłd, ktĂłry wypĆywa z kultur gĂłralskiej i polskiej. Fakt, ĆŒe moĆŒna tego doĆwiadczyÄ tylko na Podhalu, sprawia, ĆŒe we wskazanym wyĆŒej okresie na naszym funpage na FB @tatrovia.zakopane co roku umieszczamy kalendarz Parady Gazdowskiej.
Czy wiesz, ĆŒe?
NajwiÄkszy renesans zawodĂłw miaĆ miejsce w okresie miÄdzywojennym, bowiem na RĂłwniach Krupowych w Kumoterkach brali udziaĆ nie tylko gĂłrale, ale i uĆani, i oficerowie Wojska Polskiego, przebywajÄ cy w tym czasie pod Tatrami. JeĆli interesuje CiÄ z czego i jak wykonane sÄ sanie kumoterki, napisz w komentarzu pod postem na funpage'u Tatrovii na FB.
PodziÄkowania dla BartĆomieja Jureckiego za udostÄpnienie zdjÄÄ do tego postu. WiÄcej przepiÄknych zdjÄÄ jego autorstwa moĆŒecie podziwiaÄ na stronie www.jurecki.com